06.03.2021

 

Ettevõtete andmete maht suureneb igapäevase töö käigus ning tööprotsesside automatiseerimine ja digitaliseerimine kiirendavad andmekasvu veelgi. Kui neid andmeid edukalt kasutada oma klientide teenindamiseks või paremate juhtimisotsuste tegemiseks, annab see ärile olulise konkurentsieelise. Kuid selle eelise ärakasutamiseks tuleb andmeid kaitsta ja turvata sarnaselt nagu iga teist ettevõtte vara, kirjutab Datafoxi tegevjuht Marko Külaots.

 

Digitaalsete varadel on siiski üks positiivne eelis – me saame neid kopeerida ja uuesti taasluua. Aga selleks on vaja enne hinnata äririske ning siis investeerida IT-süsteemidesse, et andmed oleksid kaitstud.

 

Riskide hindamisel töötab ka lihtne talupojaloogika. Näiteks tuleb mõelda, mis juhtub, kui ettevõtte failiserver kaob? Kui palju kaotab äri, kui tootmisliin seisab juhtimisserveri rikke tõttu? Kas ja kui kiiresti saan oma tööd jätkata, kui sülearvuti varastatakse? Kui neile igati reaalsetele olukordadele mõtlemine paneb teid juukseid kiskuma, siis tasub andmete kaitsmine käsile võtta.

 

Andmed asuvad igal pool: arvutites, serverites, pilves. Sõltumata teie ettevõte suurusest on andmed ja IT-süsteemid oluline osa sellest. Miks teadlikud äri- ja IT-juhid ettevõtted andmeid varundavad? Sest nad teavad, et:

  • kõik inimesed teevad vigu;
  • IT-süsteemidega/ tehnikaga juhtub rikkeid;
  • probleemid tabavad alati ootamatult ja ebasobival ajal.

Kaitseks nende juhtumite eest ongi vaja andmeid varundada, et vajadusel andmed taastada ja kaitsta oma äri.

 

Andmete kadu võib toimuda mitmel erineval viisil. Kõige tavalisemad põhjused on juhuslik viga, pahatahtlikkus või arvutite füüsiline rike, samuti loodusõnnetused nagu üleujutus, tulekahjud või isegi ümber läinud kohvitass. Lisaks tuleb kaitsta ettevõtte IT-süsteeme ja andmeid lunavararünnakute vms. eest. Isegi kui teie ettevõttes ei ole kriitilist andmekadu viimased viis aastat olnud, ei kaitse see teadmine teid tuleviku õnnetuste eest.

 

Nende riskide vältimiseks on mõistlik kasutada 3-2-1-0 reeglit, mis on IT-tööstuse standard andmete kaitsmiseks ja parim kaitsesüsteem võitluses andmekao vastu.

 

3-2-1-0 reegel tähendab:

  • vähemalt kolme varukoopiat teie andmetest (eile, nädal tagasi, kuu tagasi);
  • mis asuvad vähemalt kahel eri andmekandjal (teine kõvaketas või server, lindiseade, pilvekeskkond);
  • millest üks on arvutist, kontorist või andmekeskusest väljas (offline, pilv);
  • ning andmete taastamise testimisel on ilmnenud null viga.

 

Tõhusa varundussüsteemi loomisel on vaja tarkvara, mis andmetest regulaarselt varukoopiaid teeb ja salvestuspinda (riistvara või pilvekeskkonda), kuhu andmeid automaatselt kopeerida. Datafox on aidanud kümnetel ettevõtetel tõhustada andmete kaitsmist ja maandada sellega oma äririske. Oleme mitmete varunduslahenduste tootjate partner: Veeam, DELL EMC, HYCU, Rubrik. Igal ettevõttel on omad eripärad ja vajadused, kuid erinevad tootjad võimaldavad meil leida parima lahenduse just konkreetse ettevõtte andmete kaitsmiseks.

 

Seoses andmete kaitsmisega ringleb mitu müüti. Näiteks et pilvekeskkonna kasutamisel on andmed kaitstud. Pilv, sh Office 365 teenused on nagu väline kõvaketas või server, mis asub pilves ning ka neid andmeid on vaja eraldi kaitsta.

 

Teine viga on see, et uute IT-süsteemide loomisel eeldatakse, et andmed on juba varundatud. Tegelikult tuleb andmekaitse ja varukoopiate tegemine IT-partneriga alati üle rääkida ning lahendusse lisada.

 

 

Soovid teada rohkem, kuidas oma ettevõtte andmeid kaitsta? Võta meiega ühendust e-posti aadressil: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

 

11.märts korraldame koos Veeam varundustarkvara tootjaga veebiseminari, kus tutvustame Veeami uut tarkvaraversiooni V11. Seminar on suunatud IT-juhtidele ja -spetsialistidele. Loe webinari kohta lisa siit.

 

 

Loe lisaks: 

Datafox tõstab partnerlustasemeid maailma juhtivate IT-tootjate juures

Turvaaudit annab tervikpildi küberrünnakute ennetamiseks