04.04.2016

2016 aasta on Microsofti serverteenuste vaates murranguline aasta. Ühelt poolt püüab Microsoft oma praeguseid nn “on-premises” kliente Azure pilveplatvormile saada, samas aga tuleb uus Windows Server 2016, mis toob kaasa palju uuendusi ning seoses sellega muutub ka olemasolev litsentseerimispoliitika. Kuna paljude klientide jaoks on serverteenuste Azure kolimine veel homne või isegi ülehomne päev, puudutavad uuendused ja tänaste “on-premise” serverteenuste litsentseerimise muudatused igat Microsofti serverplatvormi kasutavat klienti.

Mida uut pakub Windows server 2016?

Windows Server 2016 versioon toob kaasa mitmeid uusi funktsionaalsusi:

  • Nano server – põhjalikult ümberkujundatud nn “õhuke” Windows Server, mis võimaldab kliendil installeerida just neid komponente, mis on vajalikud just konkreetse aplikatsiooni jaoks. Parandades seeläbi restart-i aega, ressursside kasutust ja turvalisust.
  • Hyper-V – Microsofti virtualiseerimisplatvorm sisaldub juba Windows Server baasfunktsionaalsuses, kusjuures lisatud on uued võimalused võrgunduse ja andmehoidlate osas.
  • Windows Server ja Hyper-V konteinerid – võimaldavad isoleerida aplikatsioone allolevast op.süsteemist, parandades seeläbi nende paindlikku kasutuselevõttu ja töökindlust. Windows Server konteinerid on üksteisest isoleeritud, kuid töötavad otse Windows Server 2016 operatsioonisüsteemil. Hyper-V konteinerid pakuvad aga suurenenud töökindlust toimides Hyper-V virtuaalmasina tasemel.

Lisaks veel Dockeri tugi, paindlikud virtuaalmälu ja –võrgu konfiguratsioonid, Linux Secure boot, PowerShell direct ja palju muud.

Nimetatud funktsionaalsused annavad kindlasti palju lisavõimalusi olemasoleva serverpargi ja virtualiseerimiskeskkonna paremal ja paindlikul kasutamisel ning haldusel. Täiendavate lisavõimaluste väljaselgitamise osas teie keskkonna jaoks võtke ühendust Datafoxiga.

Windows Server 2016 vs 2012 - mis muutub litsentseerimises?

Nagu sissejuhatuses sai põgusalt mainitud, toimub teine suur muutus litsentseerimise põhimõtetes. Lühidalt, kui täna Microsoft Server 2012 litsentseerimine toimub infrastruktuuri füüsilise protsessori põhiselt, siis alates Windows Server 2016-st hakkab litsentseerimine toimuma füüsilise tuuma põhiselt. Samuti peab litsents katma Windows Server 2016 poolt kasutatava füüsilise serveri kõiki tuumasid.

Võrdluseks, kui võtame tänase Windows Server 2012 Std litsentsi, mis katab serveril kuni kaks füüsilist protsessorit, siis Windows Server 2016 Std litsents võimaldab litsentseerida minimaalselt 8 tuuma per protsessor või 16 tuuma per server. Selles võrdluses ei muutu ka hind e. 8x WS2016 2 Core litsents = 1x WS2012R2 2 Proc litsents. Samas litsentseerimise nn “entry-level” on alati min 8 tuuma per protsessor (min 2) ja seda isegi juhtudel, kui kliendil on kasutusel näiteks 4 tuuma per protsessor ja üks protsessor.

Küll aga läheb Windows Server 2016 litsents kallimaks kui kliendil on füüsilises serveris kasutusel rohkem kui 8 tuuma per protsessor või 16 tuuma per server, ehk siis lisandub tasu iga täiendava tuuma eest. Serverlitsentsiga kasutatavate virtuaalmasinate arv jääb samaks nii Standard kui DataCenter litsentsi puhul (vastavalt 2VM-i Standard ja piiramata arv Datacenter litsentsi puhul).

Lühiülevaade Windows Server 2016 muudatustest

Lühivaade Windows Server 2016 muudatustest

Mida nüüd ette võtta?

See, et Windows Server 2016 tuleb, on kindel. Uut litsentseerimisskeemi on võimalik edasi lükata, ostes enne Windows Server 2016 tulekut Windows server 2012 litsentse tarkvarakindlustusega (SA – Software Assurance). See võimaldab Windows Server 2016-le üleminekul kasutada endiselt Windows Server 2012 litsentseerimisskeemi (endise hinnaga saab katta rohkem kui 8 tuuma per protsessor, sõltumata palju tuumasid kasutusel on). See annab kindlasti võidu just võimsamate serverlahenduste osas, kus kasutusel on rohkem kui 12 tuuma per protsessor.

Keskkondades, kus teatud tüüpi rakenduste spetsiifikast tulenedes on vaja endiselt kasutada Windows Server 2012 serverplatvormi, on soovitav soetada vajaminevad Windows Server 2012 litsentsid enne Windows Server 2016 tulekut e. praeguse seisuga enne kolmandat kvartalit.

Windows Server 2012 vs 2016 - millist litsentseerimise põhimõtet valida?

Kuna Windows Server 2016 tulekuni on veel aega 1-1,5 kvartalit, siis tasub enda serverkeskkonna osas tuleviku jaoks teha analüüs - millised on teie lähiaastate infrastruktuuri kasvuperspektiivid ja kas tasub soetada litsentse praegu kehtiva litsentseerimisskeemi alusel. Kui te vajate selles osas abi, siis Datafox aitab teid meeleldi parima lahenduse leidmisel.

 

Tõnis Teder
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.